Örömmel értesítjük Tisztelt Tagjainkat, hogy az egyesület éves kiadványa ELKÉSZÜLT. Tenyésztőink a közgyűlésen átvehették és szemrevételezhették a szokásos adatokkal feltöltött, azonban teljesen új köntösben megjelenő egyesületi füzetet. A kép alatti linkre kattintva bárki letöltheti PDF formában. Hamarosan megjelenik az apaállítok utódainak katalógusa is, melyben valamennyi bika ivadékainak teljesítménye megtekinthető.
Letölthető PDF formátumban itt!
Megjelent a 2018 évi BIKA KATALÓGUS rendelni a szokott módon itt lehet!
A 2017-es évben hatodik sebességfokozatba kapcsolt a hazai limousin és blonde d'Aquitaine tenyésztés...
1. Kiállításokon való aktív részvétel:
XXIV. Alföldi Mezőgazda és Állattenyésztési Napok, Hódmezővásárhely
Farmer-Expo 2017., Debrecen
Szentlőrinci Gazdanapok 2017., Baranyaszentlőrinc
XI. Kaposvári Állattenyésztési Napok, Kaposvár
78. OMÉK, Budapest
2. Közös tanácskozás, tudományos munka
A Magyar Tudományos Akadémia dísztermében ismertettünk tudományos szakcikket a tenyészértékbecslés kérdéseiről, együtműködésben a Keszthelyi Georgikon, és a Szent István Egyetem (Mosonmagyaróvár) munkatársaival
A Húsmarhatenyésztés időszerű kérdéseiről tanácskoztunk Keszthelyen, ahol a genomikai tenyészértékecslés került terítékre.
3. Fórumok szervezése, külföldi kapcsolatok
Olivier Rambert, Gerard Menard – limousin bírók hazai látogatása
Damien Blanc, Frederic Plante, Patrick Sazy – blonde d’Aquitaine bírók a kiállításainkon
Fórumot szerveztünk az Alkotmány-Agro Zrt. közreműködésével Nagykanizsán
4. Szakmai út tenyésztőinknek fajtáink hazájába
Aquitanima kiállítás – blonde d’Aquitaine szakmai program
Sommet de l’Elevage 2018. – Limousin Nemzeti Bajnokság
A mutatókról…
Akárcsak az utóbbi években, tavaly is jól szerepelt a húsmarhatenyésztés mutatói alapján egyesületünk két fajtája. Ehhez azonban olyan együttes munka szolgáltatott hátteret, amely minden szinten megmutatkozott.
1. A tenyésztők létszáma és a termelésben lévő tehénlétszám ismét emelkedett, leginkább a fajtatiszta tenyészállatok arányának növekedése mellett.
2. A kibocsátott tenyészbika létszám többszörösére nőtt az elmúlt esztendőben.
3. A tenyésztők adatszolgáltatási normája is javul, sőt a szelekció is egyre erőteljesebb az egyes tenyészetekben. Egyre többen veszik figyelembe az egyes értékmérő tulajdonságok mutatóit a tenyész-utánpótlások kiválasztásánál.
4. A célpárosításhoz útmutatást adó szempontokat és indexeket egyre komolyabban veszik a tenyésztők, az import szaporítóanyagnál nagyobb szerepet játszanak az ivadékvizsgálati eredmények, nagy az érdeklődés a külföldi vonalak iránt.
5. A tenyésztési program idomul a „munkakedvhez” és igazán annak kedvez, aki kitartó munkával akar előre haladni, szakmai lépéseket tesz, ezzel javítja a hazai populációk minőségét (ennek bizonyítékai már több éve látszanak) – fontos, hogy a tenyésztési program nem tilt, minimálisan szankcionál.
6. Az alkalmazott módszerek is egyre finomabbak, ha figyelembe vesszük az anyaállomány kiválogatását és a tenyészérték modern módszerrel történő becslését.
Fontos kijelenteni, hogy a blonde d’Aquitaine tenyésztés hazánkban szintén kiváló minőségben halad, néhol még a limousin célpárosítások szakmaiságát is megelőzve, hátráltató tényezője azonban a kisebb létszám, amiről azért elmondható, hogy akár a limousin, szintén növekedésben van. A legnagyobb problémát itt az export jelenti, hiszen a külföldi országokban ennek a fajtának más és más a megítélése, képviselete, bár 2018-ban talán ez is változik majd…
Egyesületünk ebben az évben is fenn kívánja tartani a tavalyihoz hasonló szakmai munkát és persze folyamatosan az innovációkon töri a fejét, amely az itt törzskönyvezett fajták genetikai előrehaladását a továbbiakban is előre viszi majd.
NAPTÁR: